27 травня полтавці мали змогу разом виробити ідеї майбутнього. Цього дня у приміщенні Полтавської обласної ради відбувся регіональний круглий стіл «Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє». Організаторами заходу виступили Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД), АЦ «Бюро економічних та соціальних досліджень» за сприяння Полтавської обласної ради.
Подібні круглі столи проводяться по всій Україні в рамках проекту «Ініціювання Національного діалогу в Україні», що реалізується МЦПД за підтримки програми соціальної трансформації МАТРА Уряду Нідерландів. Цікаво, що саме круглий стіл у Полтаві став «екватором» для організаторів. Це дало змогу підвести попередні підсумки та напрацювати рекомендації.
Метою заходу є обговорення особливостей регіонального сприйняття історичного контексту розвитку України як держави, теперішнього конфлікту та в результаті дискусії й брейнстормінгу вироблення пропозиції від регіону щодо політики національної єдності та плану заходів її реалізації.
Відкрив круглий стіл керівник проектів АЦ Бюро економічних та соціальних досліджень Вадим Штефан. Він зазначив про необхідність проведення подібних проектів. Важливим є знаходження регіональних особливостей, що впливають на розуміння загальноукраїнської ситуації, об’єднують або роз’єднують людей.
Присутніх привітали голова обласної ради Петро Ворона та голова громадської ради при Полтавській облдержадміністрації Володимир Голуб.
Петро Ворона говорив про необхідність діалогу влади та громадськості. Цей діалог має бути спільним та конструктивним, без образ та звинувачень. Разом з тим, сама ідея проекту вдала і має бути проведена на рівні регіонів, міст, сіл.
Володимир Голуб підтримав ідею проведення подібних діалогів та проектів. До таких заходів необхідно залучати громадськість, адже їй надаються все більші права, на неї покладаються все більша відповідальність.
Результати дослідження представила Олена Захарова, директор з аналітичної роботи МЦПД. В українців цікавилися щодо ставлення до історичних діячів, подій, політики, культури, бачення майбутнього. Дізнатися детально про результати можна на сайті Національного діалогу www.ndialog.org.ua.
Присутні мали змогу включитися в роботу та виказати власне бачення Національного діалогу. Загалом виділено два обов’язкові елементи об’єднання України: ідейний та соціально-економічний. На думку учасників українців повинна об’єднати спільна ідея, однак без належного забезпечення вона навряд чи отримає широку популярність.
Серед сучасних проблем виділено питання учасників АТО. Леонід Мошенець, Спілка ветеранів Збройних Сил України Полтавської області, наголосив на необхідності думати про молодь, яка знаходиться на передовій. На його думку саме безпека має стати одним з принципів побудови об’єднуючої державної політики. З конкретною пропозицією виступила Альона Лесюк, ПДАА. Вона презентувала присутнім проект, спрямований на розв’язання проблеми учасників АТО, що повернулися з зони бойових дій.
Ганна Кіященко, Полтавська філія Суспільної служби України, відзначила необхідність впровадження освіти протягом життя. Це залучить широку громадськість до обговорення проблеми об’єднання, дасть змогу зробити зважене рішення. Тамара Шаравара, доктор історичних наук, ПДАА, запропонувала звернути увагу на проблему викладання гуманітарних наук у вищих навчальних закладах. Недопустимо їхнє скорочення, адже саме історія, політологія, культура формують сучасного громадянина.
Сергій Клепко, доктор філософських наук, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім.М.В.Остроградського, запропонував розробити конкретні документи, що стануть дорожньою картою для об’єднання. Не можна просто говорити, потрібно розробити план та діяти по ньому. Однією з основ для об’єднання Сергій Клепко назвав економічний фактор. Максим Безпарточний, кандидат економічних наук, ВНЗ Укоопспілки "ПУЕТ", говорив про світові економічні процеси, які безпосередньо вплинуть на становище України.
Борис Шевченко, кандидат економічних наук, ПНПУ, зазначив, що з метою зменшення рівня невігластва у суспільстві, зниження градусу нерозуміння у ставленні один до одного в Україні необхідно: позбавитися концентрації уваги лише на собі, на своїх "виключних" позитивних особливостях; повернути у вищу освіту навчально-виховну функцію завдяки обов'язковому викладанню економічних, політологічних, соціологічних дисциплін; доцільно зосередити увагу на наукових дослідженнях у вишах внутрішніх і зовнішніх соціально-
Костянтин Донченко, АЦ Бюро економічних та соціальних досліджень, нагадав про необхідність врахування сучасних процесів, зокрема проведення реформ. В майбутньому вони вплинуть на розуміння ситуації, зможуть підтримати висунуті ідеї об’єднання чи опонувати їм.
Учасники круглого столу вирішили продовжити вироблення ідей майбутнього України. Після завершення круглих столів МЦПД зможе систематизувати результати та представити їх на розгляд громадськості. Полтавці згодилися долучитися до майбутнього обговорення.